SARRAFİYE

ATA LİRA (CUMHURİYET) ALTIN

Cumhuriyet altını ATA Lira altını olarak da bilinmektedir. Uzun vadede getirisi yüksek olan cumhuriyet altını 22 ayar 7.21 gramdır, çapı ise 22 mm’dir. Cumhuriyet altını da tam altın gibi işçilik maliyeti az olduğundan yatırım için tercih edebilirsiniz.

Her iki altının gramajları, çapı, desenleri ve yazıları birbirinden farklıdır. Tam altın da cumhuriyet altını da 22 ayar altından üretildiği için halk arasında çok karıştırılmaktadır.

Cumhuriyet altının ziynet ve meskuk olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Ziynet türündeki cumhuriyet altınları incedir ve takı amaçlı kullanılabilir. Meskuk türündeki cumhuriyet altınları ise para görünümündedir. Cumhuriyet altınının bir tarafında ‘‘Türkiye Cumhuriyeti’’yazısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi ve en altta basım tarihi bulunmaktadır. Diğer tarafında ise ‘‘Hakimiyet Milletindir’’yazısı, Atatürk’ün resmi ve en altta ‘‘Ankara’’ yazısı yer almaktadır. Ziynet türündeki cumhuriyet altınlarında bu yazıların hiçbiri yazmayıp, sadece o altın hangi yıl basılmışsa o yılın tarihi yazar. Meskuk türündeki cumhuriyet altınlarında ise bütün yazılar yer almaktadır. Bu yüzden meskuk türündeki cumhuriyet altınları daha ağırdır.

 

Görünüm
Sıralama
MARKA
  • TCMB Darphane(16)
FİYAT
  • 6001-(16)
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63