Altın Hakkında

Altın nedir?
Altın parlak sarı, yoğun, havadan, sudan etkilenmeyen ve ticari değeri çok yüksek bir metaldir. Kimyasal element olarak simgesi Au’dur ve Latince "aurum"un kısaltmasıdır. Kolay tepkimeye girmemesi özelliğiyle bilinen altın, havadan ve sudan etkilenmez. Bu nedenle asla paslanmaz, renginde kararma olmaz.
Saf halinde ise oldukça yumuşak olmasından ötürü, kolaylıkla işlenip; şekil verilebilir değerli bir metaldir. Eski çağlardan beri insanlığın kullandığı bir element olan altın çoğunlukla yatırım aracı olarak görülse de; bazı zengin ülkelerde günlük yaşamın her alanında kullanılmaktadır.
Altın günümüzde takı olarak kullanılmaktan ziyade bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Kimi zaman getirisi çok olabilir kimi zaman da yatırımcılarını çok üzer. Önceleri sadece sarı renklerde kullanılırken; şimdilerde beyazı, yeşili ve kırmızısı gibi çeşitleri bulunur ve bu türleriyle takılara ayrı bir güzellik katar. Altının geçmişinin M.Ö 3000’li yıllara ve Eski Mısır’a dayandığı bilinmektedir. Bu kadar eski zamanlarda kullanılmaları ve sık tercih edilmeleri, kolay işlenebilmesi ve çokça bulunmasına bağlıdır.

Altında Ayar ne anlama gelir?
Mücevhercilikte ve altın para basımında kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülkeden ülkeye değişmektedir. Türkiye’de iç piyasaya sürülen mücevherler ağırlıklı olarak 22, 18 ve 14 Ayar’lık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın, arı ya da bir başka deyişle saf altındır ve yaklaşık 995 milyemdir (miligramdır). Altında tam değer 1 tam kabul edildiğine göre .995 safa en yakın değerdir ve 24 ayar olarak isimlendirilir.

Külçe Altın nedir?
Külçe altın 4000 yıldan beri değiş tokuş ve ödeme aracıdır. Tüm bu zaman boyunca hiç somut değer ve anlam değeri kaybına uğramamıştır. Modern külçelerin üzerinde, ağırlık, saflık derecesi ve üretici rafineri yazar. Bugün saf altından yapılmış külçe altının ticareti kolayca yapılabilir. Özellikle, krizlerden etkilenmeyen bir değer koruyucu yatırım aracıdır.

Külçe Altınların Yapımı
Gram külçeler, altın bir levhadan zımba vurma yöntemiyle yapılır. Böylelikle aynı zamanda üst yüzüne ve hatta altına bile yazı yazılabilir. Üretici rafineri daha büyük külçeleri tam tartılmış saf altın granüllerini bir kalıpta eriterek üretir. Bu tip külçelerin üst yüzlerinde tipik eş merkezli katılaşma halkaları bulunur ve yanlarda ve alt yüzeyde ise biraz daha büyük bir alan mevcuttur. Külçelerin üretim maliyetleri sikkelerden daha düşüktür, bu nedenle saf külçe altın yatırım sikkelerine oranla daha ucuzdur.

Külçe Altın Ticareti
Altın yatırımcıları için bir gramdan bir kilograma kadar çeşitli ağırlıktaki modern külçeler caziptir, ancak küçük gram külçelerin (20 grama kadar) üretim maliyetleri daha yüksektir. Ticari külçelerin belirli standartları vardır. Bireysel seri numaralarının yanında bazı saf altın külçelerinde ilave güvenlik işaretleri ve sertifikası bulunur.Ticari altın külçelerinin avantajı büyük külçelerin sikkelere ve sarrafiye ürünlerine göre daha düşük basım maliyeti olmasıdır. Ayrıca katma değer vergisine de tabi değillerdir.

14 Ayar ne demektir?
14 ayar altın, 24 ayar altının 14/24 oranıdır. 14/24 = 0,585 milyeme denk gelir. Yani içindeki altın oranı yarıya yakındır. İçeriğinde bakır gümüş nikel gibi diğer madenler yarıya yakın bulunur.
14 ayar altınlarda 14k veya .585 damgası vardır. Yüzük, küpe, kolye, bileklik ve bileziklerde dikkatlice bakarsanız bu 14k damgasını veya 585 damgasını görebilirsiniz.
"14 ayar altın alış satış fiyatlarını anlık ve güncel izlemek için Tıklayınız."

18 Ayar ne demektir?
18 ayar altın, 24 ayar altının 18/24 oranınıdır. 18/24 = 0,750 milyeme denk gelir. Yani içindeki altın oranı 3/4 tür. İçeriğinde bakır gümüş nikel gibi diğer madenler 1/4 oranında bulunur.
18 ayar altınlarda 18k veya .750 damgası vardır. Yüzük, küpe, kolye, bileklik ve bileziklerde dikkatlice bakarsanız bu 18k damgasını veya 750 damgasını görebilirsiniz.
"18 ayar altın alış satış fiyatlarını anlık ve güncel izlemek için Tıklayınız."

22 Ayar ne demektir?
22 ayar altın, 24 ayar altının 22/24 oranınıdır. 22/24 = 0,916 milyeme denk gelir. Yani içindeki altın oranı safa yakındır. İçeriğinde bakır gümüş nikel gibi diğer madenler çok az bulunur. Safa en yakın altın 22 ayar altındır.
22 ayar altınlarda 22k veya .916 damgası vardır. Yüzük, küpe, kolye, bileklik ve bileziklerde dikkatlice bakarsanız bu 22k damgasını veya 916 damgasını görebilirsiniz.
"22 ayar altın alış satış fiyatlarını anlık ve güncel izlemek için Tıklayınız."
1 ONS altın kaç gramdır?
Dünya standartlarında 1 ons altın 31,1034768 gramdır.
"Anlık ve güncel ONS altın fiyatları için Tıklayınız.".

Gram Altın fiyatı nasıl hesaplanır?
(1 ons altın fiyatı / 31,1034768) formülü bize 1 gram altının dolar cinsinden fiyatını vermektedir. Çıkan oranı piyasada işlem gören USD/TL kur değeri ile çarptığımızda TL cinsinden Has Altın’ın Gram fiyatı bulunur.
"Anlık ve güncel gram altın fiyatları için Tıklayınız.".

Çeyrek Altın kaç gram ve kaç ayardır?
Halk arasında sıkça kullanılan diğer bir adı da "küçük altın"dır. 22 ayar 1,754 gramdır. Çeyrek altının içerisinde yaklaşık olarak 1,6065 gram has altın bulunmaktadır. Cumhuriyet Altın’ın dörtte biri kadardır. Çapı 18 mm olan çeyrek altının fiyatı, içerdiği 24 ayar altın miktarına göre belirlenip üzerine işçilik ücreti eklenerek satışa sunulur. Alış satıştaki fiyat aralığının düşük olması nedeniyle yatırım amaçlı ya da hediyelik olarak en çok tercih edilen altın türlerinden biri çeyrek altındır.
"Anlık ve güncel çeyrek altın fiyatları için Tıklayınız."

Yarım Altın kaç gram ve kaç ayardır?
Yarım altın 22 ayar 3,50 gramdır. Has altın olarak karşılığı 3,21 gramdır. Kalan 0,29 gramı (% 8,4’ü) ise gümüş ya da bakırdan oluşmaktadır. Standart bir yarım altının çapı 22mm’dir.
"Anlık ve güncel yarım altın fiyatları için Tıklayınız.".

Tam (Ziynet) Altın kaç gram ve kaç ayardır?
Tam yani diğer bir adıyla Ziynet altın ise 22 ayar 7,00 gramdır. Has altın olarak karşılığı 6,42 gramdır.
"Anlık ve güncel tam altın fiyatları için Tıklayınız.".

Cumhuriyet (Ata) Altın kaç gram ve kaç ayardır?
Ata Cumhuriyet Altını 22 ayar 7,20 gramdır. Has altın olarak karşılığı 6,60 gramdır? Cumhuriyet altınları, sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir.
Halk arasında Ata Lira olarak tabir edilen altın, Cumhuriyet altın sikkelerinin beş türünden biri olan 7,216 gram birlik sikke altındır.
"Anlık ve güncel ATA Lira (Cumhuriyet) altın fiyatları için Tıklayınız.".

Gremse(2,5’luk) altının değeri nasıl hesaplanır?
Bu altının diğer bir adı da 2,5’luk altındır. 10 çeyrek altına veya 5 adet yarım altına eşittir.
"Anlık ve güncel gremse (ikibuçukluk) altın fiyatları için Tıklayınız.".

Reşat ve Hamit altın nedir?
Reşat altın Sultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Piyasada bulmak bazen zordur bu sebeple Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir. Piyasada alım-satımı yapılarak Cumhuriyet altını ile aynı işlemi görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır. Reşat döneminde (Hicri 1327) basılmıştır.
Hamit altın, Sultan II. Abdülhamid adına basılan Osmanlı dönemi parası ve ziynet eşyasıdır. Orjinalleri Reşat altını ile birlikte antik değere de haizdir. 2.5 ve beşliği de mevcuttur.
"Anlık ve güncel reşat altın fiyatları için Tıklayınız."

Altın/Gümüş oranı nedir ve neden önemlidir?
Tecrübeli yatırımcılar için altın/gümüş oranı değerli metalleri doğru zamanda satın almak veya satabilmek için kullanılan önemli göstergelerden biri. Ekonomik belirsizlik, enflasyon artışları, borçların artması gibi faktörler yatırımcıları altın ve gümüşe yatırım yapmaya teşvik eden faktörler. Tüm bu piyasadaki gelişmelere karşın, birçok kişi için altın-gümüş oranı belirsizliğini koruyan bir gizem olmayan devam ediyor.

Peki nedir bu Altın/Gümüş oranı ve neden önemlidir?
 
Öncelikle kısa bir tanımla başlayalım: Temel olarak altın/gümüş oranı bir ons altın satın alabilmek için ne kadar miktar gümüş gerektiğini bize aktarır.
 
Bu oran gerçekten ne anlama geliyor?
 
Yatırımcılar, özellikle külçe altın, külçe gümüş ticareti yapanlar, doğru zamanda değerli metalin alım veya satımını yapabilmek için bu oranı bir işaret olarak değerlendirirler. Bu oran yüksek olduğunda genel kanı gümüşün tercih edildiği yönünde oluşur. Bunun sebebi orana göre gümüşün nispeten daha ucuz olduğu düşünülür. Diğer taraftan düşük bir oran altının tercih edilmesi eğilimini getirir ve bunu altını doğru zamanda satın alabilmek için bir işaret olarak görürler. Böyle durumlarda birçok tecrübeli yatırımcı gümüşlerini altın ile takas edebilir.
 
Bazı durumlarda altın/gümüş oranı çok hızlı hareketlerle dalgalandığında, bazı yatırımcıların işaretleri okuyabilip kar yapabilmeleri güçleşebilir. Temel olarak altın/gümüş oranı yatırımlarınızı çeşitlendirebilmek için bir itici güç görevi görür.
 
Tarihsel olarak altın/gümüş oranı ne seviyedeydi?
 
Kayıtların ulaşabildiği 1687 yılından bu yana altın/gümüş oranı 14 ile 100 değerleri arasında değişiklik gösterdi ve 1900’ler civarında bu oran nispeten sabitlenerek düz seyretti. 1900’lerin hemen öncesinde altın/gümüş oranı 16 civarındaydı. Bunun sebebi de birçok ülkenin ağırlıklı olarak altın ve gümüşle desteklenen para birimleri kullanmasıydı. Örnek verilecek olursa, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri (ve birçok diğer ülkeler) oranın hangi sınırlarda olabileceğine dair anlaşma maddeleri belirlemişlerdi. Ayrıca ABD Jeolojik Araştırmalar Grubu’na göre, 1900’ler öncesinde altın/gümüş oranının 16 civarında olmasını, yeryüzünün hemen altında bulunduğu tahmin edilen gümüş miktarının altına kıyasla 17,5 kat olmasıydı.
 
Geldiğimiz noktada altın/gümüş oranı öylesine dalgalandı ki, bu oran günümüzde 74’e çıktı.
 
Bu oran gelecek için ne anlama geliyor?
 
Bazı uzmanlara göre altın/gümüş oranı 1900’ler öncesinde uzun dönem boyunca kaldığı oran olan 1’e 16 oranına geri dönecek. Tabi bu uzmanlardan bazılarının çok kuvvetli gümüş yatırımı savunucuları olduğunu unutmamakta da fayda var. Günün sonunda bu oranın 1900’ler öncesi seviyesine dönebilmesi için gümüşün yaklaşık ons başına 111 $ seviyesine yükselmesi gerekiyor. Altın/gümüş oranı gerçekten altın ve gümüş külçelerini optimum zamanda satın alabilmeyi belirleyebilmek için kullanışlı araçlardan sadece biri. Ancak yine de yatırımlar da acele etmemek en akıllıcası olacaktır. Sadece oldukça deneyimli yatırımcılar kısa vadede kar elde edebilmeyi değerlendirebilirler.
 
Sabır, vade ve uzun dönemli bir bakış açısıyla oran yüksek olduğunda gümüş yatırımı yapmayı tercih edebilirsiniz.
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63