SARRAFİYE

Altın gerçek paradır
 
İnsanlık tarihinde gerçek para olarak tanımlanan altın varlığı elementlerin periyodik tablosunda AU kimya sembolüyle geçmekte ve bu “Aurum” kelimesinden kaynaklanmaktadır. Latince olan “Aurum” kelimesi  şafak tanrıçası Aurora’dan alınmış ve “parlayan şafak” anlamına gelmektedir.
İnsanların günümüze kadar madenlerden yaklaşık 200K ton altın çıkardığı varsayılıyor. 
 
İnsanlığın kayıtlı beş bin yıllık tarihinde para olarak birçok farklı şeyler kullanıldı.  Bunlar arasında sadece altın tek başına ayakta kalabildi. Altın gerçek para olma rolünü kazandı çünkü altın bir değer ölçüsü, bir değişim aracı ve saklama değeri olarak spesifik kriterleri karşılayan neredeyse tek varlık oldu. Ve yaklaşık olarak son üç bin yıldır en güvenilir değişim aracı olarak altın varlığı kullanılmaktadır.
 
Işıltısını kaybetmeyen altın değerli metal varlığı en iyi saklama değerine sahip yatırım varlığıdır.
 
Kağıt paralar gerçek paranın yerine kullanılan birimlerdir. Altın orijinal paradır. 
 
Altın piyasasında toplam arzın yaklaşık olarak yarısı (%46) kuyumculuk sektörüne aittir. Ve bu sektörde altın varlığı çok farklı formlarda yatırımcılara/tüketicilere sunulmaktadır. Altında çeşitlilik gram altın, külçe altın, takı şeklinde görülebiliyor. Sarrafiye grubu altında çeyrek altın, yarım yarım altın, tam altın, Ata lira, Reşat altın ürünleri ön plana çıkarken aynı zamanda iki buçukluk (gremse) ve  beşli altın kullanıcılara sunulmaktadır.
 
Sarrafiye (Ziynet) Altın grubu Darphane tarafından basımı gerçekleştirilen 22 Ayar ürün gruplarıdır. Altın kırmızı, sarı veya beyaz renkte üretilebilmektedir. Altını bakır ile karıştırınca rengi kırmızıya yakın olur; altını gümüş ile karıştırınca rengi sarıya yakın olur; altını nikel, platin gibi maddeler ile karıştırınca rengi beyaza yakın olur. 24 Ayar altını 22 Ayar yapmak için farklı alaşımlar kullanılabilir. Altının renginin farklı olması sahte olduğu anlamına gelmemektedir. Burada önemli olan içerisin de ki saf altın oranıdır ve Darphane üretimi sarrafiye altınları %91.6 saflıktadır. Darphane üretimi ziynet altınlar orjinalin de kulpsuz olarak üretilmektedir. Çeyrek altın, Yarım altın ve Tam altına takılan kulplar satıcıların müşterilerin takı olarak kullanması sebebiyle ortaya çıkan istek doğrultusunda sonradan ekleniyor olup altınlara takılan kulplar altın olmayıp ekonomik değeri olmayan metal alaşımlardır.
 

Görünüm
Sıralama
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63