Altın Fiyatları Analizi

ABD borç tavan krizinin henüz çözülememiş olması ve Fed faiz oran tahminlerinin Silicon Valley Bankası sorunu dönemine yükselmiş olması ons altın fiyatını düşürüyor.

Altın Fiyatları Analizi
 
Dünkü işlemlerde ons altın güçlenen ABD dolar endeksi karşısında yeniden son yedi haftanın en düşük seviyelerine baskılanmış oldu. Washington’da federal hükümet borç tavan krizi görüşmelerinde görülen son başarısızlık ABD uzun dönem borçlanma maliyetlerini geçtiğimiz Mart ayında ABD bölgesel bankacılık sektöründe yaşanan (Silicon Valley Bankası vb. ) kriz döneminde görülen seviyelere yükseltti.
 
Ons altın ABD doları cinsinden geçtiğimiz haftanın en düşük seviyelerinden 1952 $ seviyesine düşerken ons gümüş son sekiz haftanın en düşük seviyelerinden 23.11 $ seviyesine kadar geriledi. Ons gümüş ardından 30 cent seviyesinde bir toparlanma göstermişti.
 
Küresel hisse senedi endeksleri de gerilerken Fed'in oy kullanma hakkı olmayan yetkililerinden birinin 2023 yılında iki faiz artırımı daha olacağına işaret etmesi sonrasında ABD hisse senedi vadeli işlemleri de değer yitirdi. ABD ekonomisinde iki ek faiz artırımı olacağı Fed Başkanı Powell’ın henüz, geçtiğimiz Cuma günü, dile getirmiş olduğu güvercin açıklamalara karşın dile getirildi.
 
Bu arada Avrupa bölgesinde PMI fabrika aktivite anketleri ve üretim verileri 2020 yılında Covid salgın krizinin ilk görüldüğü dönemden bu yana en kötü hızda daralma gösterdi. Avrupa bölgesinin ana itici gücü olan Almanya’da son 11 aydır ardışık ekonomik daralma görülüyor.
 
Her ne kadar Pazartesi günü ABD Başkanı Biden ve Meclis Sözcüsü McCarthy arasında borç tavan krizine ilişkin görüşmelerin her iki tarafça da verimli geçtiği belirtilmiş olsa da hükümetin temerrüde düşme tarihinden (bu tarih büyük bir ihtimalle 1 Haziran haftası olarak değerlendiriliyor) önce borç tavanının 34 trilyon dolar seviyesine çıkarılması konusunda bir ilerleme sağlanamadı.
 
ABD hükümetinin temerrüde düşme riski 10 yıllık Hazine tahvil getiri oranlarını yıl bazında %3,75 seviyesine kadar yükseltti. 
 
CME FedWatch ölçümlerine göre Fed'in faiz oranları piyasa tahminleri 10 Mart tarihinden bu yana yıl sonu için toplam politika faizini en yüksek seviyesinde olacağını değerlendiriyor.
 
ABD Merkez Bankası’nın yıl sonuna doğru para politikasında çark edeceği değerlendirilmeye devam ederken yıl sonu itibariyle toplam faiz oranının yıl bazında %4,70 seviyesine olacağı değerlendiriliyor. Daha önceki ölçüm ve hesaplamalar bu oranın yıl sonunda %4,50 seviyesinde olabileceğini değerlendiriyordu.
 
Bazı uzman ekonomistler Fed’in Haziran ayı para politika toplantısında Fed’in şahin eğilim gösterebileceğini değerlendiriyorlar.
 
Bu durum halihazırda piyasalar tarafından da fiyatlandığından ons altın 2000 $ güçlü seviyelerinden 1950 $ seviyelerine kadar baskılanmış oldu. Ons altın fiyatının 1950 $ seviyesinde güçlü bir destek gördüğü söylenebilir.
 
Cuma günü ABD’de kişisel tüketim harcamalar eflasyon verisi açıklanmış olacak. Fed bu veriyi en önemli enflasyon göstergesi olarak değerlendiriyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksinin yıl bazında %4,6 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Bu oran hala Fed'in resmi enflasyon hedefi olan %2 seviyesinin epey üzerinde.
 
Bu arada St. Louis Fed Başkanı James Bullard politika faizlerini daha da yükseltmek durumunda kalabileceklerini düşündüğünü belirtti. 2023 yılı içinde oy kullanma hakkı olmayan Bullard iki ya da daha fazla faiz artırımının geç olmasındansa daha yakın bir vadede uygulanması gerektiğini savunuyor.
 
San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Fed'in ekonomik yavaşlama belirtilerini dikkate alarak temkinli olması gerektiğini savunurken Atlanta Fed Başkanı benzer bir şekilde Haziran ayı para politika toplantısında faiz artışlarına ara verilmesi gerektiğini değerlendiriyor. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise yaptığı değerlendirmelerde her iki faiz yönü adına bir taahhütte bulunmadı.
 
İngiltere’de dün ons altın fiyatı pek bir değişiklik göstermezken 1585 £ seviyelerinde fiyatlanırken Avrupa’da ons altın fiyatı son üç haftanın en düşük seviyesi olan 1811 € değerine 15 € civarında bir kazanım eklemişti.
 
Piyasalar
 
Spot piyasalara bakıldığında ons altın şu aralıkta hafif toparlanma göstererek 1971 $ seviyesinde işlem görürken ons gümüş ise 23,30 $ seviyelerinde baskı altında işlem görüyor. Altın/gümüş oranı altın lehine 84,5 seviyesine yükseldi. İngiltere’de ons altın bu sabah 1587 £, Avrupa’da ise 1830 € seviyelerinde fiyatlanıyor. Spot platin ons başına 1050 $, ons paladyum ise 1452 $ seviyelerine baskılanmış durumda.
 
ABD dolar endeksi şu aralıkta 103,54 seviyesinde. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getiri oranı %3,71, 2 yıllıklar ise %4,29 seviyelerinde yüksek seyretmeye devam ediyor.
 
Brent ham petrol varil fiyatı 77 $ seviyesi üzerinde işlem görüyor. ABD’de doğal gaz birim fiyatı 2,34 $ seviyesine gerilerken, Avrupa'da birim fiyat 29 €, İngiltere’de ise 66 pence seviyelerinde alıcı buluyor.
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2023-05-24 12:41:17
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63