Öğleden sonraki işlemlerde ons altın fiyatında hafif yukarı yönlü fiyat düzeltmesi görülüyor

Japon Yeni’nin ABD doları karşısında zayıflamaya devam etmesi piyasaları endişelendirmeye başlıyor.

Öğleden sonraki işlemlerde ons altın fiyatında hafif yukarı yönlü fiyat düzeltmesi görülüyor
 
Bugün öğleden sonraki işlemlerde ons altın ve ons gümüş fiyatlarında hafif toparlanma görünüyor. Gümüş varlığında gün içinde %1,1 üzerinde bir fiyat artışı var. Ons gümüş fiyatı son iki haftanın en yüksek seviyesini görürken ons altın fiyatı da bu haftaki satış baskısından hafif toparlanıyor. Altın piyasası hala bu haftaki Fed'in şahin para politikası sonuçlarını ağır bir şekilde hissediyor. 
 
Aralık ayı altın vadelileri ons başına 6,4 $ seviyesinde artışla 1946 $ seviyesinde işlem görürken Aralık ayı gümüş vadelileri 0,318 $ değer kazanımıyla 24 $ seviyesinde fiyatlanıyor. Spot piyasalara baktığımızda ise bu aralıkta ons altın 19,25 $ ons gümüş ise 23,64 $ seviyesinde alıcı buluyor.
 
Asya ve Avrupa hisse senedi endeksleri karışık seyrederken ABD hisse senedi endekslerinde düne kıyasla bir toparlanma görülüyor. Fed faiz kararı ve de özellikle Powell’ın basın açıklamaları ardından ABD hisse senedi endeksleri önemli kayıplar yaşamıştı. 
 
Wall Street’te çıkan bir haber yüksek faiz oranlarının belkide uzun süreliğine değil sürekli uygulanabileceğine dair bir yorumda bulunuyor.
 
ABD’de Birleşik Oto İşcileri sendikasında grev ulusal çapta işletmeleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu durum piyasalarda yatırımcı iştahını köreltiyor.
Japonya Merkez Bankası politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. Banka para politikasını üst seviyede gevşek tutmaya devam ediyor. JMB ana mevduat oranını % -0,1 seviyesinde tutarken 10 yıllık Japon tahvil getiri oranı yıl bazında %1 seviyesinde. Japon Yeni’nin ABD doları karşısında zayıflamaya devam etmesi piyasaları endişelendirmeye başlıyor.
 
ABD dolar endeksi yükselme eğilimi göstermeye devam ediyor. Endeks 105,59 seviyesiyle son 6,5 ayın en yüksek seviyesini gördü. ABD'de 10 yıllık Hazine tahvil getiri oranı yıl bazında %4,478 seviyesiyle 2007 yılından bu yana en yüksek seviyesinde. Nymex ham petrol varil fiyatı 90,75 $ seviyesinde konumlanırken Brent ham petrol varil fiyatı 93,89 $ seviyesine yükselmiş durumda.
 
Bugün ABD’de üretim ve hizmet sektörlerinin PMI verileri açıklanacak.
 
Teknik olarak bakıldığında, vadeli altın ayılarının yakın dönem teknik avantajına tümden sahip oldukları görülüyor. Vadeli altın boğalarının yukarı yönde bir sonraki fiyat hedefi 1980 $ seviyesini geçebilmek olurken altın ayılarının aşağı yönde bir sonraki fiyat hedefi kuvvetli bir destek noktası olan 1913 $ seviyesinin altına inebilmek. 1952 $ ve ardından 1968 $ vadeli ons altının direnç noktaları olurken 1939 $ ve 1933 $ seviyeleri vadeli ons altının destek seviyeleri olarak öne çıkıyor.
 
Gümüş ayıları yakın dönem teknik avantajına sahipler. Ons gümüş vadeli boğalarının yukarı yönde bir sonraki fiyat hedefi 25 $ seviyesini geçebilmek olurken ons gümüş ayılarının aşağı yönde bir sonraki fiyat hedefi kuvvetli bir destek noktası olan 22 $ seviyesinin altına inebilmek. 24,25 $ ve ardından 24,5 $ ons gümüşün ilk direnç noktaları olurken 23,66 $ ve 23,32 $ seviyeleri ons gümüşün destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. 
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2023-09-22 16:52:53
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63