Dün altın önemli kazanımlar görürken ons gümüş 24 $ seviyesine kadar sıçrama gerçekleştirdi.

ABD ekonomisine ilişkin zayıf veriler gelmeye devam ederken Fed’in faiz artırım döngüsünü durduracağı tahmin ediliyor

Dün altın önemli kazanımlar görürken ons gümüş 24 $ seviyesine kadar sıçrama gerçekleştirdi.
 
ABD ekonomisi yavaşlama sinyali verirken ve ABD doları hızlı bir şekilde düşerken dünkü işlemlerde ons altın son bir haftanın en yüksek ons gümüş ise son 10 haftanın en yüksek seviyelerine yükseldi. 
 
ABD’de Senato bugünden itibaren hükümetin kapanmasını önleyecek bir geçici finansman yasa tasarısını dün kabul etti. Bu arada ABD hisse senedi endeksleri Kasım ayındaki 12 seansta bugüne değin üçüncü kez gerileme gösterdi.
 
Dünkü işlemlerde ABD doları cinsinden ons altın 1986 $ seviyesine çıkarken hafta içerisinde %2,3 oranında kazanım gösterdi. Pazartesi günkü işlemlerde son beş haftanın en düşük seviyesinde işlem gören ons gümüş ise son üç işlem gününde ons başın yaklaşık 2 $ seviyesinde kazanım elde ederek dün 24 $ seviyesine temas etti. Ons gümüş Eylül ayı başından bu yana en iyi seviyelerini gördü.
 
Ons gümüşün kuvvetli performansı altın/gümüş oranını 83 seviyesinin altına düşürdü. Geçtiğimiz hafta altın/gümüş oranı son 8 ayın zirvesi olan 88 seviyelerindeydi.
 
Son elli senede altın/gümüş oranı ortalamada 58 seviyesinde konumlandı. 70’lerde bu ortalama 31 seviyesindeyken son 3 yılda ise bu ortalama 81 seviyesinde gerçekleşti.
 
Salı günü ABD tüketici fiyat endeksi ABD enflasyonunun Ekim ayında çekirdek enflasyonda %4 seviyesiyle son 2 yılın en düşük seviyesine gerilediği görülürken ABD’de dün açıklanan perakende satış rakamları Eylül ayından %0,1 oranında düşüş gösterdi.
 
ABD’de açıklanan güncel ekonomik veriler endüstriyel çıktıların Aralık ayından bu yana en kötü performansını gösterdiğini ortaya koyuyor. Perşembe günü açıklanan endüstri çıktı rakamları aydan aya %0,6 oranında düştü. Bununla birlikte anket sonuçlarına göre ABD’de konut inşaatçıları arasındaki güvenin de 2022 yılı sonundan itibaren en kötü seviyelerde olduğu görülüyor.
 
Enerji Bilgilendirme Ajansı’nın son verilerine göre ABD’de enerji talebinde düşüş göze çarparken ülkede ham petrol stokları önemli ölçüde artış gösteriyor. 
ABD Çalışma Bakanlığı geçtiğimiz hafta ABD ekonomisinde işsizlik başvurularının artış gösterdiğini açıkladı.
 
Yapılan ölçümler ve makro modellemelere göre Fed’in Mayıs ayında faiz kesintisine gitme ihtimali %66 oranında artış gösteriyor. Önceki değerlendirmeler Fed’in Haziran ayında faiz kesintisine gideceğini öngörüyordu.
 
Gümüşe dayalı yatırım fonlarına bakıldığında yıl boyu devam eden parasal sıkılaştırma ve bunun reel getirilere etkisi sebebiyle fonlardan büyük ölçüde çıkışlar gözlemlendi. Özellikle ons gümüş fiyatında dün görülen sıçramayla en büyük gümüş yatırım fonu olan SLV hacminde %0,2 oranında daralma görüldü. 
 
Bu arada devasa altına dayalı yatırım fonu olan GLD hacminden son iki seanstır bir değişiklik olmazken fon hacmi son iki haftanın en yüksek seviyelerinde. Bu arada IUA altın fon hacmi Salı günü %0,1 oranında daralma gösterirken toplam fon hacmi Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyelerinde.
 
Metal Focus’un güncel verilerine göre küçük bar ve altın para talebinin %21 düşerek son üç yılın en düşük seviyelerine gerilemesi bekleniyor. Tüketicilerin küçük bar ve altın para ürünlerini satma eğilimi göstermeleri ve özellikle Hindistan ve Çin’de satın alımların zayıflama göstermesi bu düşüşün temel sebepleri.

Piyasalar
 
ABD ekonomisine dair verilerin kötü gelmesi sonrası spot piyasalarda ons altın 1983 $ ons gümüş ise 23,80 $ seviyelerine yükseldi.  Altın/gümüş oranı gümüş lehine  83,31 seviyesine düştü.. İngiltere'de ons altın bu sabah 1597 £ seviyesine toparlarken, Avrupa'da ons altın fiyatı 1827 € seviyesine hafif yükselmiş durumda. Spot platin ons başına 901 $ seviyesinde yataya yakın seyrederken, ons paladyum ise 1039 $ seviyesinde destek buluyor.
 
ABD dolar endeksi şu aralıkta 104,36 seviyesinde baskı altında işlem görürken 10 yıllık ABD Hazine tahvil getiri oranı %4,46, 2 yıllıklar ise % 4,85 seviyelerine gerilemiş durumda.
 
Brent ham petrol varil fiyatı 77,4 $ seviyesinde baskı altında işlem görürken, ABD'de doğal gaz birim fiyatı 3,09 $, Avrupa'da doğal gaz birim fiyatı 45 €, İngiltere'de ise birim fiyat 115 pence seviyelerinde gerçekleşiyor.
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2023-11-18 12:16:33
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63