ABD hisse senedi endekslerinin rekor seviyelerde olması altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor

Küresel ölçekte artış gösteren jeopolitik endişelere rağmen piyasalarda risk iştahının yüksek olduğu görülüyor.

ABD hisse senedi endekslerinin rekor seviyelerde olması altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor
 
Cuma günkü işlemlerde ons altın fiyatı baskılanmış bir şekilde işlem gördü. Hem ABD hisse senedi endekslerinin rekor seviyelerde seyretmesi hem de Çin’deki genel talep görünümünün seviyesi endişe yaratırken altın fiyatları düşüş gösteriyor. Hafta sonuna gelinirken Çin’de gerçekleşen deflasyon verileri kıymetli metal piyasasında ayı piyasa hissiyatı yaratıyor. Bununla birlikte ABD hisse senedi endekslerinin rekor zirvelerde işlem görüyor olmaları kıymetli metallerin güvenli liman talebini zedeliyor. Nisan ayı altın vadelileri son olarak ons başına 3,4  $ oranında düşüş göstererek 2044 $ seviyesinde işlem görürken gümüş fiyatları hafif artışlar kaydediyor.
 
Asya ve Avrupa hisse senedi endeksleri karışık seyrediyor. Cuma günü New York Borsa açılışında ABD hisse senedi vadelileri rekor seviyelerde yukarı yönde açılışlar kaydetti. Küresel ölçekte artış gösteren jeopolitik endişelere rağmen piyasalarda risk iştahının yüksek olduğu görülüyor.
 
Bu hafta sonu Çin’de Yeni Ay Yılı tatili başlıyor. Bu hafta bazı günler Çin piyasaları tatil sebebiyle kapalı olacak. 
 
ABD dolar endeksi hafif güç kazanıyor. Endeks bu aralıkta 104 seviyesinde güçlü seyrediyor. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getiri oranı yıl bazında %4,168 seviyesinde. Nymex ham petrol varil fiyatı 76,25 $ seviyesinde alıcı bulurken Brent ham petrol varil fiyatı 82,1 $ seviyesine yükselmiş durumda.
Bu aralıkta beklenen önemli bir ekonomik veri yok.
 
Teknik olarak bakıldığında, vadeli altın boğalarının yakın dönem teknik avantajına hafif bir şekilde sahip oldukları görülüyor Vadeli altın boğalarının yukarı yönde bir sonraki fiyat hedefi 2100 $ seviyesini geçebilmek olurken altın ayılarının aşağı yönde bir sonraki fiyat hedefi kuvvetli bir destek noktası olan 2000 $ seviyesinin altına inebilmek. 2050 $ ve ardından 2059 $ seviyeleri vadeli ons altının direnç noktaları olurken 2034 $ ve 2030 $ seviyeleri vadeli ons altının destek seviyeleri olarak öne çıkıyor.
 
Gümüş ayıları yakın dönem teknik avantajını ellerinde bulunduruyor Gümüş fiyatları iki aydır düşüş eğiliminde. Ons gümüş Mart vadeli boğalarının yukarı yönde bir sonraki fiyat hedefi 23,72 $ seviyesini geçebilmek olurken ons gümüş ayılarının aşağı yönde bir sonraki fiyat hedefi kuvvetli bir destek noktası olan 21,17 $ seviyesinin altına inebilmek. 22,84 $ ve ardından 23 $ ons gümüşün ilk direnç noktaları olurken 22,19 $ ve 22 $ seviyeleri ons gümüşün destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. 
 
 
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2024-02-11 22:09:04
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63