ABD`de çekirdek enflasyon Ocak ayında %0,4, yıllık bazda %3,1 oranında artış gösterirken altın fiyatları negatif alana düşüyor

Fed faizleri kesin olarak azaltacağına dair belirgin bir açıklama yapasıya kadar altın piyasası zorluk yaşamaya devam edecektir.

 
ABD`de çekirdek enflasyon Ocak ayında %0,4, yıllık bazda %3,1 oranında artış gösterirken altın fiyatları negatif alana düşüyor
 
ABD’de enflasyon ile mücadelenin sonuna gelinmesinden çok uzak olunduğunun görülmesiyle birlikte altın piyasası dünkü kazanımlarının çoğunu geri vererek baskılandı.
 
Bugün ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun açıkladığı güncel verilere göre Ocak ayı tüketici fiyat endeksi %0,3 oranında artış gösterdi. Aralık ayında bu endeks %0,2 oranında artış kaydetmişti. Açıklanan enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalar ve genel olarak ekonomistler aylık enflasyonun %0,2 oranında gerçekleşeceğini bekliyordu.
 
ABD’de manşet enflasyon son 12 ayda %3,1 oranında artış göstermiş oldu. Bu artışın yıllık bazda %2,9 seviyesinde gerçekleşeceği bekleniyordu.
 
Enflasyon verisi sonrasında ilk tepki olarak altın piyasası negatif alana düştü. Nisan ayı vadeli altın ons başına 2028 $ seviyesine kadar baskılanırken spot piyasada ons altın 2002 $ seviyesine kadar gerilemiş oldu.
 
Sıcak enflasyon verisi sonrasında görünen o ki yüksek tüketici fiyatları ABD ekonomisinde geniş bir yüzeyde içselleşmiş durumda. ABD’de dalgalı seyreden gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon verisi geçtiğimiz ay %0,4 oranında artış göstermiş oldu.
 
ABD’de çekirdek enflasyon son 12 ayda inatçı bir şekilde %3.9 yüksek seviyesinde seyrediyor. Çekirdek enflasyon verisi Aralık ayında görülen değerden değişiklik göstermedi. Ekonomistler yıllık bazda çekirdek enflasyonun %3,7 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu. 
 
Enflasyon verisi sonrasında ABD dolar endeksindeki yeni satın alım momentum artış gösterdi. Güncel enflasyon verisiyle birlikte Fed’den beklenen faiz kesintileri de ötelenecek gibi görünüyor. Dün CME 
FedWatch Mayıs ayı faiz kesinti oranını %52 seviyesinde görürken artık bu değer %32 seviyesine kadar gerilemiş oldu.
 
Fed faizleri kesin olarak azaltacağına dair belirgin bir açıklama yapasıya kadar altın piyasası zorluk yaşamaya devam edecektir.
 
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2024-02-13 16:56:15
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63