ABD`de Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi 206 bin iş yaratırken altın güçlü kazanımlarını elinde tutuyor

Verinin açıklanması ardından altın piyasası ilk tepki olarak boğa momentumu gösteriyor.

ABD`de Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi 206 bin iş yaratırken altın güçlü kazanımlarını elinde tutuyor
 
ABD’de iş gücü piyasası direncini sürdürüyor. Ülkede bugün açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde olan 206 bin seviyesinde gerçekleşti. Ortak beklenti bu verinin 191 bin seviyesinde geleceği yönündeydi.
 
Bu arada ABD’de Mayıs ayında %4 seviyesinde gerçekleşen yıllık işsizlik verisi geçtiğimiz ayki verilerle %4,1 seviyesine yükselmiş oldu. Ekonomistler ABD işsizlik oranının değişmeksizin aynı kalacağını bekliyordu.
 
Verinin açıklanması ardından altın piyasası ilk tepki olarak boğa momentumu gösteriyor. Ağustos ayı altın vadelileri gün içinde %0,5 oranında kazanımla 2382 $ seviyesinde işlem görürken spot piyasada ons altın 2367 $ seviyesinde alıcı buluyor.
 
ABD’de manşet istihdam verileri güçlü gerçekleşiyor olsa da Nisan ve Mayıs ayı istihdam veri revizyonları aşağı yönde yapıldığından bu veriler ışıltısının bir kısmını kaybediyor. Nisan ayı istihdam verisi 165 bin seviyesinden 108 bin seviyesine güçlü bir aşağı yönde revize görürken Mayıs ayı istihdam verisi de 272 bin seviyesinden 218 bin seviyesine düzeltildi.
 
Bu köklü revizelerle Nisan ve Mayıs ayındaki istihdam verisi 110 bin civarında aşağı yönde düzeltmiş oldu.
ABD’de ücret beklentileri artış gösterdiğinden bu durum enflasyon baskısı yaratabilir. Geçtiğimiz ay saatlik çalışma ücreti 10 cent artırılarak 35 $ seviyesine yükseltildi.
 
ABD’de son 12 ayda saatlik ücretler %3,9 oranında artış göstermiş oldu.
 
Piyasalar açıklanan istihdam verisinin ötesinde işsizlik oranına daha fazla dikkat kesilecektir.
 
Piyasadaki ekonomik veriler giderek Fed’e faizleri kesmesi konusunda daha fazla baskı yaparken altın varlığı bir haftayı daha kazanım içerisinde kapatacak gibi görünüyor.
 
Fed iki görevinden enflasyona yönelik olanını şimdilik daha fazla önemsiyor ve bu konuda enflasyonun %2 resmi hedefinde sürdürülebilir hareket ettiğine emin olmadan para politikasında bir hamlede bulunmak istemiyor. 
 
Eylül ayında büyük bir ihtimalle Fed yılın ilk faiz kesintisini gerçekleştirecek.
 
 
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
 
2024-07-05 16:39:27
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63