Ons altın fiyatı son 13 haftanın en düşük seviyesine geriledi

ABD dolar endeksi hala son yirmi yılın zirvesine yakın, fakat zirve seviyesinden hafif gerilemiş durumda.

Cuma günü işlemler devam ederken ons altın fiyatı son 13 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Ons altın ve gümüş fiyatları tam ayı piyasası eğilimi gösteren kısa vadeli grafik verisi ışığında teknik satışlardan etkilenerek düşüş kaydediyor. Hisse senedi piyasalarında görülen hafif toparlanma eğilimi de değerli metal performansı üzerinde olumsuz etki yaratan bir diğer faktör. Haziran ayı vadeli altın fiyatı ons başına 12,8 $ değer kaybederek 1812,2 $ seviyesinde işlem görürken, Temmuz ayı Comex vadeli gümüş fiyatı ons başına 0,078 $ düşerek 20,7 $ seviyesinde fiyatlanıyor.
Spot piyasalara bakılacak olursa ons altın şu aralıkta 1810 $, gümüş ise 20,63 $ seviyesinde işlem görüyor. Platin ons başına 947 $, ons paladyum ise 1948 $ seviyesinde fiyatlanıyor.
 
Küresel hisse senedi piyasaları son günlerdeki fiyat düşüşleri ardından toparlanma işaretleri veriyor. Perşembe günkü işlemlerde ABD’de temel endeksler son 12 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ardından ayı piyasasında kısa toparlanmalar görüyor. Rusya Ukrayna savaşı, Çin’deki Covid vakaları ve küresel ölçekte yükselen enflasyonun piyasalarda yarattığı riskten kaçınma duygusu haftanın son işlem gününde hafif gerilemiş gibi.
 
Kriptopara piyasalarında hafta başından bu yana yaşanan bombardıman ardından fiyatlarda düzeltici sıçramalar görülüyor.
 
Nymex ham petrol fiyatı artış göstererek varil başına 108 $ seviyesinde işlem görüyor. ABD dolar endeksi hala son yirmi yılın zirvesine yakın, fakat zirve seviyesinden hafif gerilemiş durumda. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getiri oranı %2,88 seviyesine geriledi. Bu oran hafta başında %3 seviyesindeydi. Almanya’da 10 yıllık Bund getiri oranı %0,897 seviyesine gerilerken İngiltere’de 10 yıllık Gilt getiri oranı %1,718 seviyesinde gerçekleşiyor.
 
Teknik verilere bakılacak olursa Haziran vadeli altın ayılarının tüm yakın dönem teknik avantajına sahip olduğu görülüyor. Altın günlük grafiklerinde iki aylık bir fiyat düşüş eğilimi göze çarpıyor. Altın boğalarının yukarı yönde bir sonraki fiyat hedefi 1875 $ direnç noktasını geçmek olurken, altın ayılarının aşağı yönde bir sonraki fiyat hedefi 1800 $ seviyesinin altına inebilmek. Ons altın için 182,6 $ ve 1850 $ grafikte ilk direnç noktaları olarak görülürken, 1809 $ ve ardından 1800 $ seviyeleri ons altının destek seviyeleri.
 
Temmuz vadeli gümüş ayılarının tüm yakın dönem teknik avantajına sahip oldukları görülüyor. Ons gümüş fiyatı son iki ayın en düşük seviyesinde ve keskin düşüşler kaydediyor. Gümüş boğalarının yukarı yönde bir sonraki fiyat hedefi ons başına 22,50$ seviyesini geçmek olurken gümüş ayılarının aşağı yönde bir sonraki fiyat hedefi fiyatı kuvvetli bir destek noktası olan 20 $ seviyesinin altına çekebilmek. 21 $ ve ardından 21,62 $ ons gümüşün direnç noktaları olurken, 20,50 $ ve 20 $ seviyeleri ons gümüşün destek noktalarını oluşturuyor.
 
YASAL UYARI:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2022-05-13 16:46:48
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63