Hindistan ithal ettiği altında vergiyi %7,5 seviyesinden %12,5 seviyesine yükseltti

 Küresel piyasalarda ons altın fiyatı %1 seviyesinde değer kaybetti.

Hindistan hükümeti aldığı karar doğrultusunda ülkeye ithal edilen altın üzerinde uygulanan %7,5 seviyesindeki vergiyi %12,5 seviyesine yükseltti. Dünyanın en büyük ikinci altın tüketicisi  konumunda olan Hindistan bu kararla değerli metalde talebi azaltmaya ve dış ticaret açığını düşürmeye çalışıyor.

Hindistan’da bu kararın ardından yerel altın fiyatı 10 gram başına son iki ayın zirvesi olan 52,032 rupee’ye yükselirken, yani yaklaşık olarak %3 seviyesinde değer kazanırken, küresel piyasalarda ons altın fiyatı %1 seviyesinde değer kaybetti.
Hindistan altın talebinin çoğunu ithalat üzerinden karşılayan bir ülke. Bu durum doğal olarak Hindistan para birimi rupee üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktaydı. Rupee geçtiğimiz günlerde rekor seviyesinde değer kaybetmişti. Para biriminin değer kaybetmesi sonucuda ülke ithalat maliyetleri çok daha fazla artmıştı.
 
Hindistan altın varlığında vergiyi artırarak fiyatları yukarı yönde çekerken yerel talebe ılımlı bir seviyeye çekmiş oldu. Bu durum küresel altın fiyatlarına da yansımış oldu. Bununla birlikte otoritereler bu kararın tezgah altı alımları canlandırabileceğini ve de ayrıca ülkeye değerli metal kaçakçılığını artırabileceğini belirtiyor.
Vergi artırımı sonrasında tüccarlar resmi yerel fiyatlarda ons başına 40 $ seviyesine yakın indirimler önermeye başladılar.
 
Hindistan altın üzerine uyguladığı ek vergi kararıyla altın ithalatını azaltmak ve Hindistan rupee’si üzerindeki makro-ekonomik baskıları azaltabilmek istiyor.
Uzmanlar kısa vadede Hindistan’da altına olan talebin düşeceğini, fakat uzun vadede talebin yeniden güçlenerek ithalatların toparlanacağını düşünüyor.
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2022-07-01 17:53:28
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63