ABD ekonomisi beklentilerin çok üzerinde 528 bin istihdam yaratırken ons altın fiyatı düşüyor

Federal Rezerv’in Eylül ayında politika faizini 75 baz puanında artırma ihtimali %40 seviyesinden %61 seviyesine çıkmış oldu.

 
ABD iş gücü piyasası Temmuz ayında belirgin bir büyüme gösterdiğinden ons altın daha fazla satış baskısı görerek 1800 $ direnç seviyelerinden geri düşüyor.
ABD Çalışma Bakanlığı henüz açıkladığı raporda ABD ekonomisinn Temmuz ayında 528 bin adet istihdam yarattığını açıkladı. Bu veri ekonomistlerin beklentisi olan 250 bin civarındaki istihdam yaratım beklentisini katladı.
 
Bu arada ABD’de işsizlik oranı da düşüş göstererek %3,5 seviyesine gerilemiş oldu.
İstihdam raporunun açıklanması öncesinde ons altın 1800 $ seviyesindeki direnç seviyesini test ediyordu. Verinin açıklanması ile ons altının ilk tepkisi keskin bir düşüş göstermek oldu. Spot piyasalarda ons altın 1771 $ seviyesine kadar geriledi.
 
Yeni açıklanan istihdam verisiyle birlikte piyasalarda ABD ekonomisinin durgunluğa gireceğine dair endişeleri bastırılmış oldu. Bilindiği üzere bazı politikacı ve yöneticiler ABD’de iş gücü piyasasının çok güçlü olması sebebiyle ülke ekonomisinin resesyona giremeyeceğini iddia ediyorlar.
 
Bununla birlikte istihdam verilerinin güçlü seviyede gerçekleşmesiyle birlikte Federal Rezerv’in enflasyon ile mücadele etmek adına daha agresif bir para politikası uygulayabilmesi yönünde bir alan açılmış oldu.
 
ABD’de iş gücü piyasası giderek güçlenirken aylık ücretlerin de yükseldiği görülüyor. ABD’de ortalama saatlik çalışma ücreti %0,5 artış göstererek 32,27 $ seviyesine yükseldi.
 
Açıklanan rapora göre ABD ekonomisinde aylık ücretler son on iki ayda %5,2 oranında artış göstermiş oldu.
 
İstihdam raporunun iyi seviyede gelmesiyle birlikte değerli metal fiyatları üzerinde bir baskı oluşurken aynı zamanda Federal Rezerv’in Eylül ayında politika faizini 75 baz puanında artırma ihtimali %40 seviyesinden %61 seviyesine çıkmış oldu.
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2022-08-05 16:19:23
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63