Piyasalar ABD kişisel tüketim harcama endeksi ve FOMC toplantı sonucunu beklerken altın vadelileri dengede yatay seyrediyor

Şubat ayına ait en aktif vadeli altın sözleşmesi ons başına 1932 $ seviyelerinde...

Önümüzdeki hafta ABD’de FOMC toplantısı gerçekleştirilecek. Salı günü başlayan toplantı Çarşamba günü, 1 Şubat’ta tamamlanacak ve yeni yılın ilk politika faizi açıklanmış olacak. Politika faizinin neredeyse 25 baz puan açıklanacak olması kesinleşmişken piyasa katılımcıları Federal Rezerv Başkanı Powell’ın faiz kararı sonrası yakın geleceği ilişkin açıklamalarını merakla bekliyor.
 
Şubat ayına ait en aktif vadeli altın sözleşmesi ons başına 1932 $ seviyelerinde kurulurken vadeli gümüş sözleşmelerinin fiyat baskısı altında işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Mart ayı vadeli gümüş sözleşmeleri ons başına 23,56 $ seviyelerinde kuruluyor. 
 
ABD dolar endeksinin pek fazla değişiklik göstermemesi ve 102 seviyesi civarında baskılanmış olması sebebiyle değerli metallere olumsuz bir etkide bulunamadığı görülüyor. 
 
Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Federal Açık Piyasa Komite (FOMC) toplantısı öncesinde Federal Rezerv yetkililerinden karışık mesajlar alındı. Örneğin St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard’ın söylediklerine kulacak verecek olursak Bullard zaman kaybetmeksizin Merkez Bankası’nın %5 hedefine çıkması gerektiğini savunuyor. Bullard ek olarak bu seviyeye bir an önce çıkılması gerektiği konusunda niye oyalanıldığını soruyor.
 
Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester de hızlı bir şekilde faiz oranlarının artırılması gerektiğini savunanlardan. 
 
Bununla birlikte Aralık ayında FOMC toplantı tutanaklarından gördüğümüz gibi Federal Rezerv’in daha yavaş bir hızda faiz artırımına devam edeceği öngörülüyor. Geçtiğimiz günlerde Konsey’de açıklamalarda bulunan Federal Rezerv yöneticilerinden Christopher Waller da 25 bazlık faiz artırımını savunanlar arasında.
 
CME FedWatch’a göre Federal Rezerv %99,1 oranında politika faizini 25 baz puan artırmış olacak. Federal Rezerv’in faizleri 50 baz puan artırma ihtimali %0,9 olarak görülüyor, bu oran neredeyse göz ardı edilebilecek seviyede küçük bir ihtimal.
27 Ocak Cuma günü ABD’de önemli bir ekonomik veri açıklanacak. Kişisel Tüketim Harcamalar Fiyat Endeksi. Federal Rezerv’in en doğru enflasyon göstergesi olarak önemsediği bu endeksi Kasım ayında yıl bazlı olarak %4,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu ay açıklanacak endeksin Aralık ayı güncellemeleriyle birlikte %4,4 seviyesine gerilemesi bekleniyor.
 
YASAL UYARI:
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
2023-01-24 14:03:25
Müşteri Hizmetleri
0212 603 05 63